Oregano – lek prosto z natury

      Brak komentarzy do Oregano – lek prosto z natury

oregano

Oregano to nie tylko wspaniałe zioło znane przede wszystkim z kuchni, ale również doskonały lek i surowiec do wytwarzania kosmetyków. Przeczytaj koniecznie co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Popularna w naszej kuchni przyprawa, jaką jest oregano (nazywana też lebiodą pospolitą, lub dzikim majerankiem), już w starożytności była używana, jako lek na praktycznie wszystkie dolegliwości. W dzisiejszych czasach, nikomu nie przyjdzie do głowy stosować go na przykład, jako ochronę przed czarami, tak jak był on stosowany w średniowieczu, ale samo to wskazuje, że nasi przodkowie, wiedzieli o jego dobroczynnych właściwościach.

Ziołowe źródło zdrowia

Oregano zawiera wiele składników mineralnych, soli, witamin i flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne ( tu warto wspomnieć o stosowaniu go w zapobieganiu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka), jak i co najważniejsze, tymol i karwakrol, które cechują się działaniem antywirusowym, antygrzybiczym i przeciwpasożytniczym. Picie naparów z oregano, pomaga załagodzić objawy chorób układu oddechowego, a stosowanie zewnętrzne dostępnych w dobrych drogeriach i punktach zielarskich olejku, pomaga między innymi na migrenę czy reumatyzm.

Zioło to zawiera również wiele antyoksydantów, co wspomaga profilaktykę nowotworową. Olejki eteryczne, zawarte w oregano, działają rozkurczowo, dzięki czemu łagodzą objawy nerwicy żołądka, zespołu jelita drażliwego, pomagają przy wzdęciach. Dodatkowo zioło to działa detoksykacyjnie w przypadku zatrucia, wspomaga trawienie i ma właściwości przeciwbiegunkowe. Działanie przeciwskurczowe, powoduje również, że jest to dobry lek na stany przeziębienia i nieżytu górnych dróg oddechowych. Stosowanie tego zioła, działa też wyciszająco na ośrodkowy układ nerwowy, przez co pomaga w okresach zwiększonego stresu, bezsenności, rozdrażnienia jak i zmęczenia.

Oregano to wspaniała przyprawa ziołowa

Tak, więc, oregano to nie tylko przyprawa, stosowana głównie do podkreślania smaku potraw w kuchni, zwłaszcza śródziemnomorskiej. To także, doskonały, ceniony od wieków naturalny antybiotyk, w pełni bezpieczny i niepowodujący skutków ubocznych, pomagający i wspierający walkę naszego organizmu z całym szeregiem chorób i dolegliwości oraz wzmacniający jego odporność.

Cenny olejek oregano

Oregano to również surowiec do wytwarzania wspaniałego olejku naturalnego. Olejek z oregano, często nazywany olejkiem z lebiodki, to wspaniały kosmetyk naturalny, przynoszący doskonałe efekty pielęgnacyjne.

Więcej o olejku z oregano przeczytasz TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *