Olej kokosowy – niezwykły składnik zdrowotny

olej kokosowy

Olej kokosowy to absolutnie jeden z najważniejszych kosmetyków naturalnych, których właściwości wykorzystywane są na całym świecie. Stanowi on bowiem nie tylko wspaniały składnik diety, ale również nieocenioną pomoc podczas pielęgnacji skóry i włosów.

W ciągu ostatnich kilku lat, olej kokosowy zyskał na popularności. Lekarze i dermatolodzy, zaczęli odkrywać jego właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne. Sam olej to nie wszystko, co możemy uzyskać z palmy kokosowej, każdy produkt z niej pochodzący zawiera cenne właściwości. My jednak skupimy się na pozyskiwanym z niej oleju.

Olej kokosowy w zastosowaniach zdrowotnych

W szeregu zastosowań możemy wymienić:

 • działanie przeciwsłoneczne – olej kokosowy stanowi naturalny filtr dla promieni UV, niweluje jego działanie o nawet 30%. Należy jednak pamiętać, że o ile promieniowanie UVA jest bardzo niekorzystne dla zdrowia, o tyle promienie UVB przy odpowiedniej, umiarkowanej ekspozycji, wspomagają naszą witalność,
 • działanie antyoksydacyjne na kości, a co za tym idzie antyosteoporozowe,
 • poprawia wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach substancji odżywczych,
 • poprawia profil lipidowy krwi, bo pomimo tego, że jest tłuszczem nasyconym, nie prowadzi do niedrożności tętnic, konsekwentnie poprawiając stosunek LDL:HDL we krwi.
 • ogranicza rozwój prostaty, poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego w jądrach, co prowadzi do uzyskania wyższych wartości testosteronu, przy jednoczesnym ograniczeniu jego indukcji.
 • kosmetyki naturalne, na bazie oleju kokosowego mają działanie antygrzybicze. Szczególnie warto stosować go przy grzybach, typu Candida albicansm, które nie dość, że są najpopularniejszym rodzajem zakażeń grzybiczych, to także wykazują lekoodporność.
 • działa również przeciwwrzodowo, tyczy się to jednak głownie mleczka kokosowego, które naturalnie zawiera cząsteczki oleju kokosowego.
 • olej kokosowy to także doskonała alternatywa dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych, posiada również właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
 • znany od wieków sposób na przyspieszenie gojenia się ran, także oparzeniowych. Do systemu jego działania na uszkodzoną skórę, należy przyspieszenie procesu ponownego pokrywania się nabłonkiem, zwiększenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych oraz symulacja usieciowienia włókien kolagenowych.
 • stwierdzono, że używanie oleju kokosowego razem olejkiem anyżowym, jest doskonałą i skuteczną metodą na pozbywanie się wszy głowowych,
 • poprawia funkcjonowanie pracy mózgu Istnieją także źródła, które podają wyniki eksperymentów, podczas których podawany był olej kokosowy, osobom chorym na Alzhaimera, lub zaburzeniami funkcji poznawczych. Już po 90 minutach, od podania, widoczne były efekty działania, ze względu na gwałtowne stężenie ciał ketonowych.
 • jako tłuszcz nasycony doskonale wpływa na proces spalania tłuszczu, zwłaszcza najbardziej niebezpiecznego rodzaju, jaki jest tłuszcz brzuszny. W przeprowadzonych eksperymentach udowodniono, że dwie łyżki oleju kokosowego dziennie, przynoszą widoczne efekty już w ciągu 1-3 miesięcy.

Co jeszcze warto wiedzieć o oleju kokosowym

Tak więc olej kokosowy, to nie tylko tłuszcz nasycony, to także jeden z wielu w pełni bezpiecznych środków naturalnych. Można go z powodzeniem stosować przy wielu różnych dolegliwościach i problemach pielęgnacyjnych. W niektórych miejscach na świecie stosowany jest od wieków, podobnie jak na przykład borowina, która została nam dana przez samą naturę, w celu utrzymania jak najdłużej zdrowia i pięknego wyglądu.

Źródło: http://www.olej.edu.pl/kategoria/olej-kokosowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *