Kosmetyki naturalne to dobry wybór?

      Brak komentarzy do Kosmetyki naturalne to dobry wybór?

kosmetyki naturalne

Coraz większe uznanie, wśród powiększającej się grupy konsumentów, zyskują kosmetyki naturalne. Warto jednak zastanowić się, czym są te produkty, czy posiadają same zalety, oraz gdzie je kupować, by mieć pewność, że nie jest nadużywana fraza „naturalny”.

Zacznijmy od różnicy pomiędzy nazwami kosmetyk naturalny, a ekologiczny, jak na przykład kosmetyki firmy Clochee, Sylveco, Natura Siberica, czy Orientana. Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych? Naturalne kosmetyki to produkty wytworzone, a raczej przetworzone, bez dodatku szkodliwych substancji, ze źródeł, które daje nam sama natura, wymienić tu możemy na przykład olej kokosowy czy olejek arganowy.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki ekologiczne to produkty wytworzone z certyfikowanych miejsc upraw ekologicznych. Pamiętajmy, że kosmetyki ekologiczne, zawsze są też kosmetykami naturalnymi, natomiast kosmetyki naturalne, nie mają obowiązujących norm, że muszą być ekologiczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno kosmetyki ekologiczne jak i naturalne, nie pochodzą ze związków pochodzących od martwych zwierząt, ani podczas i produkcji, nie są testowane na zwierzętach (źródło).

Na czym polega ich fenomen?

Zdecydowaną zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że nie zawierają one sztucznych związków, mogących prowadzić do alergii lub osłabienia układu odpornościowego. Działanie ich, nie stymuluje w sztuczny sposób procesów odnowy skóry, raczej ukierunkowuje naturalne funkcje organizmu do zwiększenia jego wydajności, przez co działają dużo mniej inwazyjnie, a przy okazji często dużo skuteczniej. Co prawda, są ludzie którzy reagują alergicznie, na pewne naturalnie występujące na przykład w ziołach olejki, jest to jednak niezwykle rzadkie, a stosując kosmetyki naturalne mamy pewność, że nie zawierają one sztucznych substancji konserwujących.

Co wyróżnia naturalne kosmetyki?

Co w takim razie znajduje się w konwencjonalnych kosmetykach, które mamy na swoich półkach? Niestety bardzo wiele substancji drażniących. Często w roli tłuszczów stosowane są substancje ropopochodne na bazie oleju parafinowego i silikonu, które blokują naturalną funkcję skóry do oddychania, co w efekcie może prowadzić do zatkania porów i stanów zapalnych. Czy nawet po dłuższym stosowaniu, do wysuszenia się skóry, czy powiększenia się zmarszczek. To samo tyczy się składników, które są odpowiedzialne w szamponach czy żelach pod prysznic do tworzenia się piany, substancje te mogą silnie podrażniać skórę i oczy.

Dlaczego warto z nich korzystać?

W kosmetykach naturalnych, substancje konserwujące, zapachowe, czy wpływające na ich konsystencję, są w pełni zastąpione przez naturalne składniki. Często zapach ich jest lekko przyjemny, poprzez zastosowanie odpowiednich olejków eterycznych, ale równocześnie nie ma się wrażenia perfumowania. Kosmetyki naturalne są w stanie w pełni zastąpić kosmetyki konwencjonalne, a nawet okazać się od nich lepsze i tańsze, gdyż naturalne olejki i składniki, pochodzenia roślinnego działają już w małych ilościach, w porównaniu do sztucznie wytworzonych związków chemicznych.

Sięgając pierwszy raz po kosmetyki naturalne warto pamiętać, że czasami po pierwszym użyciu, mogą pojawić się drobne zaczerwienienia, jednak najczęściej nie jest to reakcja alergiczna, ale odtruwanie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *