Czym są parabeny w kosmetykach

      Brak komentarzy do Czym są parabeny w kosmetykach

parabeny

Parabeny to substancje, które już od kilkudziesięciu lat na stałe zagościły nie tylko w branży kosmetycznej, ale i spożywczej. Do tej pory, uważane za w pełni bezpieczne, powoli zaczynają ujawniać swoje prawdziwe oblicze. Coraz większe kręgi konsumentów, zaczynają zauważać ich szkodliwe, a przede wszystkim podrażniające i alergiczne właściwości.

Potocznie mówiąc parabeny to konserwanty, przedłużające żywotność kosmetyków. Są to głownie estry kwasu parahydroksybenzoesowego, które nie dopuszczają do powstawania pleśni, blokują rozwój drobnoustrojów, przez co są idealnymi składnikami, które pomagają zachować „świeżość” produktów leżących długi czas na sklepowych półkach. Według badań Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, dziennie przeciętny człowiek wchłania około 75mg tych szkodliwych substancji, z czego aż 50 mg pochodzi ze stosowanych kosmetyków.

Parabeny znajdują się głownie w dezodorantach, oraz antyperspirantach. Do przerażających odkryć doszli lekarze z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które odkryli duże złogi substancji parabenowych, odkładających się w tkankach nowotworowych guzów klatki piersiowej. Analogicznie można przypuszczać więc, że parabeny przyczyniają się do rozwoju raka piersi. Parabeny znajdują się także w dużych ilościach w takich kosmetykach jak: kremy, olejki, szampony, żele pod prysznic, pomadki i pudry. Co ciekawe, pomimo wielu krytycznych uwag na ich temat, są one nadal dodawane do wielu kosmetyków dla dzieci.

Niestety nie jest w tej chwili możliwe, całkowicie uchronić się przed parabenami, koncerny kosmetyczno pomimo krytyki nadal dodaja je do większości kosmetyków. Chcąc być jak najmniej narażonym, na ich negatywne działanie, skłaniajmy się do zakupów kosmetyków naturalnych, głownie ekologicznych, które nie mogą firmować się taką nazwą, jeżeli zawierają sztuczne komponenty, a jedyne co możemy zrobić, żeby stosować jak najmniej szkodliwych konserwantów, to przed zakupami zwykłych, nienaturalnych kosmetyków, uważnie studiować ulotki.

Oto lista składników, które są parabenami używanymi w większości kosmetyków i które coraz częściej wykazują szkodliwe działanie: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate, Benzetonium Chloride. Wybierając kosmetyk do pielęgnacji swojej skóry, czy delikatnej skóry swojego malucha, zastanówmy się dwa razy, zanim sięgniemy po produkt, zawierający wyżej wymienione parabeny. Przy długotrwałym ich stosowaniu, mogą mieć szkodliwe działanie dla całego naszego organizmu.

Pamiętajmy, że przy regularnym stosowaniu kosmetyków, zużywamy je w takich ilościach, ze nie potrzebujemy zawartych w nich substancji konserwujących, które tak naprawdę dodane są po to, by produkty, dłużej mogły stać na sklepowych półkach. Warto zainteresować się markami, produkującymi naturalne kosmetyki, jakimi są choćby produkty polskich marek takich jak Sylveco, Orientana czy Clochee, oferujące w pełni ekologiczne, hipoalergiczne i bezpieczne preparaty pielęgnacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *