Ostropest plamisty w pielęgnacji zdrowia i urody

ostropest plamisty

Zastosowanie ostropestu plamistego jest szerokie

Ostropest plamisty (Silybum Marianum) jest unikalny, jeżeli chodzi o zdolności do ochrony wątroby i nie posiada on pod tym względem odpowiednika w lekach farmaceutycznych. W rzeczywistości, w przypadku zatrucia grzybami Amanita, które niszczą wątrobę, ostropest jest jedyną opcją leczenia.

Ostropest plamisty działa detoksykująco na syntetyczne substancje chemiczne, które trafią do naszego ciała, od paracetamolu i alkoholu poprzez metale ciężkie i promieniowanie.

Ostropest został zatwierdzony w 1986 roku do leczenia chorób wątroby i jest szeroko stosowany do leczenia alkoholowego zapalenia wątroby, alkoholowego stłuszczenia wątroby, marskości wątroby, zatrucia i wirusowego zapalenia wątroby.

Ostropest plamisty to cenna sylimaryna

Aktywny składnik zabezpieczający ostropestu jest znany, jako sylimaryna. Substancja ta, która faktycznie składa się z grupy związków zwanych flawonolignanami, pomaga w naprawie uszkodzonych komórek wątroby przez alkohol i inne substancje toksyczne, stymulując syntezę białek. Zmienia zewnętrzną warstwę komórek wątroby, ale również zapobiega dostawaniu się niektórych toksyn do jej wnętrza. Sylimaryna działa również stymulująco na wzrost komórek wątroby. Zmniejsza stany zapalne (ważne dla osób z zapaleniem wątroby) i ma silne działanie przeciwutleniające. Uważa się, że przeciwutleniacze chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi w procesie chemicznym, zwanym utlenianiem. Naturalnie ostropest zawiera około 70 – 80% sylimaryny (i wielu innych składników).

Jest także pomocny w leczeniu zaburzeń nadnerczy, stanów zapalnych jelita i jest stosowany do leczenia łuszczycy.

Ostropest plamisty ma pewne efekty podobne do estrogenów, które mogą zwiększyć laktację u kobiet karmiących piersią. Może on również być spożywany w celu opóźnienia miesiączki. Estrogenopodobne działanie ostropestu może również mieć wpływ, na pomoc mężczyznom z rakiem prostaty.

W badaniach na zwierzętach i jednym badaniu u ludzi, ostropest zmniejszył stężenie cholesterolu całkowitego. Jednakże, wyniki te nie zostały wykazane w większych badaniach.

Zioło to jest konieczne dla oczyszczenia z każdego rodzaju zaburzenia czynności wątroby lub ekspozycji na toksyny.

Choroby związane z nadużywaniem alkoholu

Pięć z siedmiu badań dotyczących ostropestu w alkoholowej chorobie wątroby potwierdziły znaczną poprawę jej funkcji. Najbardziej w najłagodniejszych schorzeniach. Ostropest był mniej skuteczny dla osób z ciężką niewydolnością wątroby, takich jak marskość wątroby. Marskość charakteryzuje się bliznami i trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby.

Lek na wirusowe zapalenie wątroby

Pomimo faktu, że ostropest jest szeroko stosowany w leczeniu zapalenia wątroby (zwłaszcza zapaleniu wątroby typu C), wyniki z czterech badań nad wirusowym zapaleniem wątroby są sprzeczne. W niektórych przypadkach stwierdzono poprawę aktywności enzymów wątroby, podczas gdy w innych nie udało się wykryć tych korzyści.

Olejek z ostropestu plamistego w pielęgnacji urody

Ostropest plamisty to częsty składnik wielu kosmetyków naturalnych, stosowanych najczęściej w postaci olejku. Produkty pielęgnacyjne tego typu to najczęściej balsamy do ciała, kremy i maseczki. Ostropest stanowi również cenny składnik naturalnych szamponów bez sls oraz pielęgnacyjnych balsamów.

Naturalny środek na raka

Wstępne badania laboratoryjne sugerują również, że substancje czynne ostropestu mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Substancja aktywna znana, jako sylimaryna ma silne działanie przeciwutleniające i hamuje wzrost guzów ludzkiego gruczołu krokowego, sutka i szyjki macicy w probówkach. Potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy jest bezpieczny i skuteczny dla osób z tymi formami raka.

Zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu

W jednym z badań stwierdzono, że sylimaryna u zwierząt działała tak skutecznie, jak lek na obniżenie cholesterolu probucol, z dodatkową korzyścią, bo znacznie zwiększa HDL („dobry cholesterol”) Potrzebne są jednak badania u ludzi.

Źródło:

1.  http://magazynfakty.pl/korzysci-zdrowotne-ze-stosowania-ostropestu-plamistego/

2.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *